Kim jesteś, czym się zajmujesz ?
Cześć, nazywam się Ariel Lasek. Obecnie, jako Business Development Manager w Hilti Polska, rozwijam asortyment podkonstrukcji fasad wentylowanych. Od początku kariery jestem związany z handlem, głównie w szeroko rozumianej branży budowlano-architektonicznej, gdzie z pasją szukam innowacyjnych rozwiązań dla rynku.
Jak zaczęła się Twoja droga w szeroko rozumianym budownictwie/architekturze ?
Moja przygoda z budownictwem zaczęła się jeszcze w szkole średniej, gdy pracowałem jako pomocnik na budowie podczas wakacji. Później, kontynuując naukę zaocznie, skierowałem swoje kroki w stronę handlu, zaczynając od wyposażenia wnętrz. Kluczowym momentem było dołączenie do "czerwonej drużyny" Hilti Polska, gdzie mogę w pełni wykorzystać swoje doświadczenie i rozwijać się w branży.
Jakie były największe wyzwania, z jakimi się spotkałEś ?
Z pewnością do największych wyzwań zaliczę wprowadzenie podkonstrukcji elewacyjnych na rynek Polski. Jak każdy wyrób budowlany także i w tym przypadku należało dokonać odpowiednich badań i uzyskać odpowiednie dopuszczenia. Rynek był już mocno nasycony a rodzima konkurencja posiadała dominującą pozycję. Jest to z pewnością zadanie, któremu poświęciłem i nadal poświęcam bardzo dużo czasu i energii.
Jak oceniasz aktualna sytuację w branży budowlanej/architektoniczej/projektowej ?
Obserwujemy stabilizację na szerokim rynku budowlanym, brakuje nam tych spektakularnych wzrostów, do których przywykliśmy w ostatnich latach. Niemniej jednak, niektóre branże, jak fasady wentylowane czy budownictwo modułowe, dynamicznie się rozwijają, co pokazuje, że potencjał wciąż drzemie w tym sektorze. Wierzę, że obecna sytuacja jest chwilowa, ponieważ popyt w Polsce będzie dominował jeszcze długo..
Jakie trendy i technologie według Ciebie zmienią budownictwo w najbliższych latach ?
Stawiam na robotyzację, cyfryzację, prefabrykację i AI. Budownictwo, wciąż uznawane za jedną z najwolniej rozwijających się branż, stoi przed poważnymi wyzwaniami. Automatyzacja, cyfrowa budowa czy BIM to kierunki, które wyznaczają drogę dla nowoczesnych i dobrze zarządzanych przedsiębiorstw. To tutaj widzę przyszłość i to w tych obszarach budownictwo musi się rozwijać, aby sprostać wymaganiom współczesnego świata..
Jakie wyzwania widzisz dla rozwoju budownictwa/architektury ?
Największym wyzwaniem będzie dla nas brak wykwalifikowanej siły roboczej, wzrost kosztów pracy oraz bariery mentalne. Jednak te firmy, które potraktują to jako szansę na rozwój i inwestycję w innowacje, z pewnością zyskają w dłuższej perspektywie. Widzę w tym ogromny potencjał do transformacji branży i jestem gotów aktywnie w tym uczestniczyć..
Czy masz mentora/mentorkę, który miał wpływ na Twoją karierę ?
Zawsze, gdy szukam rozwiązania lub rady, staram się zasięgnąć opinii kilku cenionych przeze mnie osób w danej dziedzinie. To grupa ludzi, na którą zawsze mogę liczyć i którzy wspierali mnie nie raz. Jestem im bardzo wdzięczny za wszystko, co dla mnie robią – ich wsparcie i doświadczenie są dla mnie nieocenione.
Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz w branży, co by to było ?
To, co robię cały czas, czyli zmiana nastawienia z najniższej ceny zakupu na największą korzyść w długim terminie. Wierzę, że kluczem do sukcesu jest inwestowanie w jakość i wartość dodaną, a nie tylko w koszt. To podejście, które staram się promować i wdrażać w mojej codziennej pracy..
Twoje zdanie/przekaz, które chciałabyś powiedzieć całkowicie od siebie.
Bardzo dziękuję za zaproszenie i współpracę. Mam nadzieję, że moja osoba zainteresowała odbiorców i serdecznie zapraszam do kontaktu.
Chętnie porozmawiam o przyszłości budownictwa i wyzwaniach, które przed nami stoją.
W imieniu "PRZY KAWIE O BUDOWNICTWIE" - dziękuję za wywiad - Paweł Dopierała
linkedIn: https://www.linkedin.com/in/ariel-l-2724841b2/
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.