Networking w budownictwie   

06 kwietnia 2025

Inż. RADOSŁAW R. KOWALSKI – Dyrektor Techniczny w Innovative Drywall Solutions – IDS®

Kim jesteś, czym się zajmujesz?

Dzień dobry, nazywam się Radosław Kowalski, jestem Inżynierem Budownictwa po Politechnice Wydział Inżynierii Lądowej. Skończyłem również studia podyplomowe na kierunku Budownictwo Drewniane Szkieletowe na Wydziale Budownictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zawodowo pełnię funkcję Rzeczoznawcy Budowlanego pod Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej (WIIH) i prowadzę firmę/spółkę Innovative Drywall Solutions IDS® zajmującą się opracowywaniem innowacyjnych i niepowtarzalnych rozwiązań technicznych dla budownictwa w zakresie systemów suchej zabudowy opartej na płytach gipsowo-kartonowych. Drugą i znaczącą gałęzią mojej działalności są procesy certyfikacyjne dla wyrobów budowlanych, badania techniczne w zakresie odporności ogniowej, izolacyjności akustycznej czy mechaniczne w konsekwencji czego następuje wprowadzenie do obrotu na rynku krajowym i UE.

 

Jak zaczęła się Twoja droga w szeroko rozumianym budownictwie/architekturze ?

Od zakończenia studiów jestem ściśle związany z budownictwem pracując do dnia dzisiejszego w wielu uznanych organizacjach międzynarodowych a aktualnie na własny rozrachunek. Zdobyłem bardzo duże doświadczenie z zakresu rozwiązań technicznych dla suchej zabudowy i ogólnie budownictwa pełniąc również funkcję członka Technicznej Grupy Roboczej Polskiego Stowarzyszenia Gipsu, Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego czy Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych. W przeszłości miałem także kontakt z kosztorysowaniem i przygotowaniem produkcji. Pełniłem realizacyjne funkcje techniczne w dużych firmach wykonawczych, ale trafił mi się również krótki incydent z handlem jednak wiernie w pozostając wokół branży a w tym przypadku materiałów budowlanych.

 

Co najbardziej cenisz w swojej pracy?

Aktualnie jak wspominałem po wieloletnich doświadczeniach w korporacjach budowlanych rozpocząłem działalność na własny rozrachunek. Teraz najintensywniej skupiam się na opracowywaniu innowacji dla budownictwa, które zmieniają pracę wykonawców budowlanych na prostszą, szybszą i bezpieczniejszą co od dłuższego czasu jest moją pasją. Jestem niezmiernie dumny wprowadzając na rynek własne wyroby budowlane, które zmieniają obraz budowy. Kiedy widzę, że wykonawca budowlany wraca z pozytywnym feedback-em, że w końcu ktoś rozwiązuje ich odwieczne problemy przepełnia mnie radość i motywacja do dalszych, i jeszcze bardziej intensywnych działań. Myślę, że kierunek w jakim zmierzam jest jak najbardziej potrzebny dla rynku i branży budowlanej, a poziom rozwoju technicznego, którego efektem jest szereg wprowadzonych i przemyślanych rozwiązań uwieńczony jest kilkunastoma patentami zgłoszonymi w Polskim Urzędzie Patentowym - UPRP i Europejskim – EUIPO.

 

Jakie były największe wyzwania, z jakimi się spotkałeś?

Głównie dotyczą sfery identyfikacyjnej i poznawczej na podłożu badawczym. Jak wspominałem prowadzę wiele projektów badawczo-rozwojowych dla międzynarodowych organizacji, których jestem autorem. Jest to bardzo duże obciążenie, czy opracowywane od podstaw rozwiązanie techniczne będzie finalnie odpowiednie oraz czy zostanie zaakceptowane przez rynek. Radzenie sobie z tym obciążeniem jest największym wyzwaniem dla mojej osoby, ale kiedy dochodzimy do finału, a wynik jest pozytywny, otrzymuję olbrzymią dawkę energii do realizacji kolejnych wymagających projektów.

 

Jak oceniasz aktualną sytuację w branży budowlanej lub architektonicznej lub projektowej?

Aktualna sytuacja na rynku budowlanym mocno ewaluuje. Są aktualnie dwa prądy dominujące, które prowadzą naszą branżę. Pierwszym z nich jest wysoka niepewność i związane z nią trudności inwestycyjne. Drugim zaś prądem jest szybko zmieniająca się technologia budowania i coraz większy nacisk na rozwój budownictwa szkieletowego i modułowego. Wspólnie zmieniamy sposób budowania pod presją usprawnienia procesów realizacyjnych i obniżenia konsumpcji energetycznej, co wymusza innowacyjność i opracowywanie rozwiązań nowoczesnych. Moje zaangażowanie badawczo-rozwojowe w tym kierunku mocno wpisuje się w aktualne trendy czego efektem jest powstanie wielu ciekawych rozwiązań technicznych. Jestem z tego niezmiernie dumny. Myślę, że uwiecznieniem tych wysiłków jest ostatnie odznaczenie za zasługi dla rozwoju innowacyjnych technologii w budownictwie, otrzymane z rąk Prezesa Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości KBiN. W Polsce mamy wielu bardzo mądrych i innowacyjnych inżynierów budownictwa w związku z tym jestem spokojny, że aktualne wyzwania rynkowe przyczynią się naszemu krajowi. Wynikiem tego będzie nieustanny rozwój techniczny przez co w przyszłości staniemy się liderem w UE.

 

Jakie trendy i technologie wg Ciebie zmienią budownictwo w najbliższych latach?

Rozwijając powyższą krótką analizę zmieniającej się dynamicznie sytuacji rynkowej potwierdzę jedynie, że idziemy trendem automatyzacji i modularyzacji sektora budowlanego. Po erze budownictwa masywnego, które nas otacza, Polska jest już niekwestionowanym liderem w technologiach szkieletowych i modułowych na rynku Europejskim. Budujemy najwięcej technologii lekkich, lecz w większości jeszcze na zachód Europy i Skandynawię. Pewny jestem, że dzieli nas jedynie mały krok od przełomu czego efektem będzie akceptacja nowoczesnych budynków i ich rozpowszechnienie na obszarze całego kraju. Mamy do tego wiedzę i środki a do sukcesu potrzebujemy przełomu mentalnego co moim zdaniem następuje.

 

Jakie wyzwania widzisz dla rozwoju budownictwa/architektury?

Wyzwaniem dla naszego kraju jest uporządkowanie tego co mamy, bo dzieje się wiele, a wszystko w krótkim czasie. Powinniśmy zatrzymać się i zrewidować naszą pozycję obierając kierunki zapewniające nam szybki wzrost. Musimy uporządkować energetykę, w której mamy niezmierny bałagan dogadując się na korzystnych warunkach z UE i dużymi graczami w zakresie energii nuklearnej. Bez mądrej polityki energetycznej budownictwo nie będzie się rozwijało wyjątkowo szybko, zatem pracujmy nad tym wszyscy razem, bo to jedyna droga do sukcesu. Jedynie dzięki mądrym decyzjom jesteśmy wstanie budować budynki energooszczędne zauważając ich walory. Przy aktualnym trendzie nieprzemyślanej polityki zielonego ładu, wznoszenie nowoczesnych budynków będzie jedynie generowało wysokie koszty budowania i ich utrzymania.

 

Co Twoim zdaniem wyróżnia najlepszych specjalistów w tej branży?

Na tą chwilę w Polsce mamy bardzo ambitną kadrę inżynierską, która doceniania jest również na całym świecie. Jest to wynik świetnego  technicznego szkolnictwa wyższego w naszym kraju i dużej różnorodności technologii. Jesteśmy kadrą niezmiernie szybko adoptującą się do nowych wymagań i trendów. To niesłychany atut naszych specjalistów, ponieważ stale rozwijamy się a wyzwania jedynie nas motywują. Mocno wyróżniamy się na świecie a stale rosnąca innowacyjność pozwoli nam w przyszłości stać się liderem budownictwa.

 

Czy masz mentora, który miał wpływ na Twoją karierę?

By osiągnąć sukces nie zawsze potrzebujemy drugiej osoby. Musimy jednak współpracować z kolegami z branży będąc otwartymi na wiele nowych spojrzeń.  Wpływ na rozwój naszej kariery czy pasji ma całe otaczające nas środowisko i nie ograniczałbym się do wskazywania pojedynczych osób. Ważne by pracować w przyjaznym i inspirującym środowisku a sukces przyjedzie sam. Aktualnie jestem w miejscu, które jest dla mnie optymalne i nie tracę energii na przekonywanie całego świata do własnych przekonań czy wewnętrznej intuicji.

 

Co daje Ci motywację do działania nawet w trudnych momentach? 

Trudne chwile w tworzeniu innowacji to momenty spowolnienia. Brak rozwiązania problematyki i znalezienia wyjścia z sytuacji niezmiernie mnie motywują do działania. Nie poddaje się wtedy i zaczynam szukać dodatkowej inspiracji w wymianie doświadczeń z kolegami z branży. Organizujemy wtedy spotkania oparte na długich analizach przypadków, ale i czerpiemy z rozwiązań istniejących, ponieważ nie warto wyważać otwartych drzwi. 

 

Jak widzisz swoją rolę w budownictwie za 5-10 lat?

Myślę, że będę rozwijał aktualne otoczenie, w którym się znajduję. Firma Innovative Drywall Solutions IDS® to nowy podmiot z olbrzymim potencjałem, niezwykle mądrą i kreatywną kardą. Myślę, że będziemy wspólnie doświadczali tego co najlepsze w branży, tworząc nadal niesłychanie innowacyjne rozwiązania techniczne. Nasze motto przewodnie to stałe budowanie przewagi rynkowej, dzięki innowacjom w budownictwie. Nasz upór, wiedza i otwarte spojrzenie na nowe zapewnia nam możliwości osiągnięcia sukcesu rynkowego.

 

Gdybyś mógł zmienić jedną rzecz w branży, co by to było?

Branża budowlana w Polsce jest niesłychanie rozwinięta w zakresie różnorodności technologii. Myślę, że musimy to wszystko uporządkować i nadać jeden wspólny kierunek, który pozwoli na dalszy rozwój. Pozostawiając to samemu sobie myślę, że również się to ustabilizuje, lecz w znacznie wolniejszym tempie.

Należy stale procować nad ujednoliceniem niby tzw. wspólnego rynku UE, ponieważ posiadając wieloletnie doświadczenie wyrobiłem sobie już zdanie, że niektóre rynki, mimo iż jesteśmy jednością gospodarczą w sposób nie do końca czysty, chronią się. Wynika to zapewne z obawy szybkiej ekspansji innowacyjnych rynków wschodniej Europy, aczkolwiek nie przemawia za mną ta argumentacja. Musimy wyrównywać szanse w UE i dawać więcej możliwości rynkom rozwijającym się, ponieważ właśnie tam ukryte są niesłychane poziomy innowacyjności. Aktualne podejście hegemonów branży ogranicza rozwój mniejszych przedsiębiorstw dając korporacjom łatwą dominację.

 

Twoje zdanie/przekaz, które chciałabyś powiedzieć całkowicie od siebie.

Całe swoje dorosłe życie poświeciłem budownictwu, które niezmiernie cenię. Tworzenie innowacji i doświadczanie nowego w procesach badawczo-rozwojowych niesłychanie mnie motywuje i cieszy. Życzę Wszystkim by praca stała się ich pasją, ponieważ jak to się mawia: 

Jeśli praca jest Twoją pasją, to w życiu nie przepracujesz już ani jednego dnia”

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie

Inż. Radosław R. Kowalski

IDS® | Innovative Drywall Solutions

 

Dziękujemy za wywiad !

 

Radosław Kowalski

linkedIn:  https://www.linkedin.com/in/rados%C5%82aw-r-kowalski-36a66418b/

Artykuły z tej kategorii

25 kwietnia 2025
W dniu 24 kwietnia mieliśmy jako ROCKWOOL Polska i Rockpanel Polska przyjemność gościć delegacje firmy Alcomex Poznań na szkoleniu w fabryce w Cigacicach. ALCOMEX Pozań to działająca od 20006 roku
01 kwietnia 2025
Szkolenie z konstrukcji nowoczesnych rozwiązań fasad wentylowanych przy udziale producentów ROCKWOOL (izolacja ze skalnej wełny mineralnej), HILTI (podkonstrukcja) oraz ROCKPANEL (elewacyjna okładzina bazaltowa) zgromadziło nadkomplet uczestników. Szkolenie praktyczne i teoretyczne
13 marca 2025
Jeśli jesteś zainteresowana/ny profesjonalnym szkoleniem z Ekipą ROCKWOOL zapisz się w poniższym linku. Skopiuj link do przeglądarki: https://www.rockwool.com/pl/wsparcie-i-narzedzia/superwykonawca/mobilne-centrum-szkoleniowe/
13 marca 2025
Zrównoważony rozwój... … stanowi w firmie LAMILUX wytyczną wyznaczającą kierunki działania i definiuje jej orientację: Projektowanie produktów i metody produkcyjne, cykl życia produktu i korzyści związane z produktem. Aktualny sposób


​​​​​​​

​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.