Networking w budownictwie   

16 kwietnia 2025

Magdalena Klimek-Mazurek  - Główny Specjalista ds. BHP i P. POŻ. z doświadczeniem w zarządzaniu ryzykiem

Kim jesteś, czym się zajmujesz?

Nazywam się Magdalena Klimek-Mazurek, jestem Głównym Specjalistą ds. BHP, inspektorem ppoż, z fokusem na branżę budowlaną oraz chemiczną. Uprawnienia inspektora ppoż zdobyłam w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, co dało mi solidne fundamenty do pracy w wymagających środowiskach. Przez ponad 14 lat pracowałam w różnych sektorach – od stolarki budowlanej, przez budowlankę, branżę spożywczą, aż po chemię, w której pracuję od 11 lat, po dzień dzisiejszy. Każdy z tych obszarów nauczył mnie, jak dostosowywać rozwiązania BHP i PPOŻ do specyfiki danej branży, a także jak skutecznie minimalizować ryzyko w miejscach gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem.

Prywatnie uwielbiam fotografować, to moja odskocznia i sposób na reset. Uchwycenie idealnego kadru, szczególnie na łonie natury, pozwala mi się wyciszyć i naładować baterie na kolejne wyzwania.

 

Jak zaczęła się Twoja droga w szeroko rozumianym budownictwie/architekturze ?

Wszystko zaczęło się od przypadku i zaufania prezesa firmy, w której stawiałam pierwsze kroki w tym zawodzie. To właśnie on jako pierwszy dostrzegł we mnie potencjał, pokierował moją ścieżką kariery i zainspirował do rozwoju w tej dziedzinie. Jemu zawdzięczam to, gdzie jestem dzisiaj. Ta praca to ciągła nauka i nieustanny rozwój. BHP i PPOŻ to tak szeroki obszar wiedzy, że zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i to właśnie w tej pracy uwielbiam najbardziej. Ciągle uczę się od ludzi, z którymi współpracuję, a także podczas realizacji kolejnych projektów w wymagających środowiskach, takich jak branża budowlana czy chemiczna.

 

Jakie były największe wyzwania, z jakimi się spotkałaś?

 

Największym wyzwaniem z jakim spotkałam się jako Inspektor ppoż to było nadzorowanie projektu instalacji amoniakalnej w zakładzie produkcyjnym, gdzie wdrożono system chłodniczy oparty na amoniaku, substancji o wysokiej efektywności, ale też wyjątkowo niebezpiecznej ze względu na jej toksyczność i łatwopalność. Koordynacja wdrożenia systemu wykrywania wycieków amoniaku, optymalne ustawienia czujników wymagało licznych testów i symulacji. Nie mniej trudnym zadaniem była pomoc przy projektowaniu dróg ewakuacyjnych i stref ochronnych. Współpracowałam z zespołem przy dostosowaniu planów budowlanych dbając o to, aby instalacja miała odpowiednią separację od innych obiektów na terenie zakładu.

 

Jak oceniasz aktualną sytuację w branży budowlanej lub architektonicznej lub projektowej?

Jako Inspektor ppoz widzę, że branża ma się świetnie i naprawdę idzie do przodu. Polskie projekty lądują nie tylko u sąsiadów, ale i na drugim końcu świata co pokazuje, jak wielki potencjał w nas drzemie. Ludzie mają pomysły, ambicje i to cieszy. Nowe technologie, śmiałe konstrukcje, coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Z mojego punktu widzenia to fajny czas, bo mogę współpracować przy takich ambitnych realizacjach i widzieć, jak bezpieczeństwo staje się częścią tych wielkich planów. Choć powiem szczerze, że najwięcej problemów ppoż widzę w niedociągnięciach przy systemach wykrywania i gaszenia pożarów.

 

Jakie trendy i technologie wg Ciebie zmienią budownictwo w najbliższych latach?

Myślę, że w najbliższych latach budownictwo zmieni się w trzech obszarach. 

Po pierwsze będzie to coraz większe wykorzystywanie inteligentnych systemów detekcji i gaszenia pożarów. 

Po drugie to będzie budownictwo modułowe i ekologiczne. Coraz więcej firm stawia na prefabrykaty czy beton niskoemisyjny. 

Po trzecie digitalizacja, dzięki modelom 3D już na etapie projektu można wyłapać słabe punkty. Te zmiany idą w dobrą stronę, bezpieczeństwo rośnie, a technologia ułatwia życie, ale jako Inspektor ppoż wiem, że nowe rozwiązania to nowe normy do ogarnięcia i nowe ryzyka do przewidzenia.

 

Jakie wyzwania widzisz dla rozwoju budownictwa/architektury?

Wydaje mi się ,że takim wyzwaniem jest wdrażanie nowych technologii, jak np. inteligentne systemy gaśnicze, ekologiczne materiały – czasem mają gorszą odporność ogniową, więc trzeba pilnować ich zabezpieczeń. Myślę, że globalne projekty także, różne kraje mają różne standardy ppoż, a to komplikuje uzgodnienia i nadzór,

 

Czy masz mentora/RKĘ, który miał/A wpływ na Twoją karierę?

Nie, nie mam takiej osoby. Wszystko co osiągnęłam jako Głównym Specjalista BHP i Inspektor PPOŻ to wynik mojej ciężkiej pracy i decyzji. Sama poukładałam sobie ścieżkę kariery, wybrałam kierunek, który mnie interesuje i konsekwentnie go realizuję. Biorę odpowiedzialność za swoje kroki, tak mi pasuje i tak mi się sprawdza.

 

Gdybyś mogła zmienić jedną rzecz w branży, co by to było?

Zmieniłabym podejście do przepisów. Za dużo w nich chaosu i niejasności. Chciałabym żeby były prostsze, bardziej spójne i szybciej dostosowywane do nowych technologii czy materiałów. Jasne reguły ułatwiłyby życie mi, projektantom, a bezpieczeństwo by na tym zyskało.

 

Twoje zdanie/przekaz, które chciałabyś powiedzieć całkowicie od siebie.

Nie poddawajcie się, nawet jak jest ciężko. Warto iść na przód. Każdy krok, nawet mały, to coś, co buduje nie tylko budynki, ale i nasze bezpieczeństwo. Trzymajcie się tego, bo jak jest cel, to zawsze jest droga 😊

 

Dziękujemy za wywiad !

 

Magdalena Klimek-Mazurek

linkedIn:  https://www.linkedin.com/in/magdalena-klimek-mazurek-73b0b9194/

 

Artykuły z tej kategorii

25 kwietnia 2025
W dniu 24 kwietnia mieliśmy jako ROCKWOOL Polska i Rockpanel Polska przyjemność gościć delegacje firmy Alcomex Poznań na szkoleniu w fabryce w Cigacicach. ALCOMEX Pozań to działająca od 20006 roku
01 kwietnia 2025
Szkolenie z konstrukcji nowoczesnych rozwiązań fasad wentylowanych przy udziale producentów ROCKWOOL (izolacja ze skalnej wełny mineralnej), HILTI (podkonstrukcja) oraz ROCKPANEL (elewacyjna okładzina bazaltowa) zgromadziło nadkomplet uczestników. Szkolenie praktyczne i teoretyczne
13 marca 2025
Jeśli jesteś zainteresowana/ny profesjonalnym szkoleniem z Ekipą ROCKWOOL zapisz się w poniższym linku. Skopiuj link do przeglądarki: https://www.rockwool.com/pl/wsparcie-i-narzedzia/superwykonawca/mobilne-centrum-szkoleniowe/
13 marca 2025
Zrównoważony rozwój... … stanowi w firmie LAMILUX wytyczną wyznaczającą kierunki działania i definiuje jej orientację: Projektowanie produktów i metody produkcyjne, cykl życia produktu i korzyści związane z produktem. Aktualny sposób


​​​​​​​

​​​​​​​

​​​​​​​

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.